999

Autor: Milan Zeman | 13.1.2015 o 20:07 | (upravené 17.1.2015 o 18:14) Karma článku: 5,80 | Prečítané:  662x

Je to zvláštny svet v ktorom žijeme, skoro sa podobá ústavu pre duševne chorých – povedal v druhej polovici dvadsiateho storočia svetoznámy indický guru, ktorý žil to, čo hovoril a hovoril to, čo žil.

Mnohým čitateľom sa v tejto chvíli pravdepodobne aj vlasy na hlave postavia zdesením nad pomenovaním našej „vyspelej civilizácie“. Čo si to ten Ind dovolil, urážať nás, Homo sapiens. Ľudí lietajúcich do vesmíru, ovládajúcich jadrovú energiu, dokonalé technológie, zložité výrobné procesy a systémy. Akým právom nás považuje za duševne chorých, veď tým degradoval aj naše zdravotníctvo, kde lekár už ani nemusí premýšľať. Stačí keď nás pripojí na prístroj, ktorého displej prípadne tlačiareň vyčerpávajúco pomenuje všetky nedostatky našej telesnej schránky.

Ak ale jeho názor nie je správny, ako si potom vysvetliť, že už takmer sto rokov pri nakupovaní reagujeme na cenu 999 ako výhodnú a naopak tisícka je pre nás neprijateľná. Čo si máme myslieť o absurdnosti až zvrátenosti spoločenských, módnych a kultúrnych trendov, ktoré nie sú postavené na žiadnych racionálnych a už vôbec nie duchovných základoch? Ako  máme pochopiť správanie vojakov v 1. svetovej vojne, keď znepriatelené strany počas vianočných sviatkov nielenže prestali bojovať, ale spoločne, v priateľskej atmosfére oslavovali príchod nášho Spasiteľa, aby sa na druhý deň opäť bezohľadne zabíjali!? A ako vysvetliť stádovité správanie ľudí na opakované klamstvá televíznych reklám? Čo si máme myslieť o ľuďoch, ktorí znova a znova pristupujú k volebným urnám, aby volili tých istých politikov, ktorí ich celé roky podvádzali a klamali? Ako môžeme hovoriť o duševnom zdraví u ľudí, ktorí bezohľadne jazdia svojimi autami po cestách a ohrozujú naše životy? Akou diagnózou trpia tí, ktorí vedome ubližujú nielen dospelým, ale aj deťom, ničia prírodu, obecný majetok a športové zariadenia? Závislosť na informačných technológiách, gemblerstvo, alkoholizmus, narkománia a spotreba takzvaných liekov sa stávajú epidémiou a tá k duševnému zdraviu obyvateľstva určite neprispieva, skôr naopak...

“Nad tým sa až rozum zastavuje“ – je často používaná spoločenská fráza, ktorá možno paradoxne, ale výstižne potvrdzuje slová veľkého majstra.

Svet však nie je a dúfam, že ani nikdy nebude jednofarebný a ani ľudí nemôžeme hádzať do jedného vreca. V našej spoločnosti stále žijú duševne zdraví ľudia, ktorí odmietajú vymeniť svoju vnútornú slobodu za pseudohodnoty a spoločenské postavenie často podmienené slepou poslušnosťou. Odmietajú podriadiť sa nezmyselným zákonom obmedzujúcich už nielen slobodu konania, ale aj myslenia. Konajú tak aj za cenu konfliktov s politickou, ekonomickou, ale aj cirkevnou mocou. Ústavy pre duševne chorých sú obsadené nielen obeťami civilizácie, ale aj ľuďmi, ktorí sú tam len preto, že sú normálni. Vďaka tejto, aj keď len menšinovej časti populácie môžeme ešte stále hovoriť o názorovej viacfarebnosti v našej spoločnosti. Dokedy sa im však bude dariť odolávať tlaku neviditeľnej moci je a asi aj dlho bude nezodpovedanou otázkou. A ešte jeden veľký problém dusí našu spoločnosť. Strácame schopnosť slobodne a nezávisle myslieť, lebo na všetky naše činnosti máme vytvorené technológie a systémy, len systém na nefunkčný systém nám stále chýba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?