Strach

Autor: Milan Zeman | 30.10.2014 o 20:42 | (upravené 4.2.2015 o 10:19) Karma článku: 6,02 | Prečítané:  810x

Možno si to ani neuvedomujeme, ale žijeme v permanentnom strachu. Obávame sa, že prídeme o zamestnanie, zdravie, lásku, blízkeho človeka, že nás okradnú v supermarkete, alebo nás na ulici prepadnú chuligáni. Máme strach, že nám ukradnú auto, bicykel, že nám vykradnú byt, pivnicu, obávame sa o úrodu v záhrade i straty milovaného psa a či mačky. Bojíme sa neúspechu, policajtov, politikov a vplyvných ľudí, ktorí by nám mohli ublížiť. Čo je ale najsmutnejšie nemáme odvahu slobodne sa prejaviť a hlavne, neohrozene stáť za svojim názorom.

Predpokladám, že nejeden čitateľ mi v tejto chvíli bude oponovať, že to nie je celkom pravda, lebo napríklad len na internete je publikovaných veľa príspevkov v ktorých autori odvážne až „zúrivo“ poukazujú na neprávosti v našej spoločnosti. To je síce chvályhodné, ale bolo by zaujímavé vedieť, koľko z tých odvážnych „neprezlečie kabát“ v prípade, že im bude prisľúbená lepšie platená funkcia v práci, alebo im naopak bude pohrozené stratou zamestnania, spoločenského postavenia, či ujmou na majetku. Nie je sa ale čo diviť, časy Jana Husa, Giordana Bruna a Che Guevaru, ktorí dokázali za svoju pravdu aj život položiť sú nenávratne preč.

V jednom zo svojich článkov som napísal: „To o čom hovoríš, píšeš a načo myslíš, tomu dodávaš energiu“. Matka Tereza sa nikdy nezúčastňovala protivojnových demonštrácii, ale naopak, vždy len manifestácii za mier. A v tom je zásadný rozdiel.

Na prítomnosť strachu vo svojich životoch si vieme nájsť vždy dostatok dôvodov pre čistotu vlastného svedomia. Mali by sme si ale uvedomiť, že neustálymi obavami si do svojich životov priťahujeme práve tie udalosti, ktoré nechceme. Strach totiž nie je a nikdy ani nebude dobrým priateľom. Naopak vždy nám bude spôsobovať len trápenie a bolesť.

Učme sa preto myslieť pozitívne a s optimizmom vnímať prítomnosť i budúcnosť. Nesledujme a nepočúvajme správy o kritike, zločinoch, tragédiách a vyhýbajme sa negatívne mysliacim ľuďom. Rozprávajme si vtipy a veselé príbehy, čítajme knihy a pozerajme filmy v ktorých pravda a spravodlivosť víťazí nad zlom a počúvajme hudbu, ktorá v nás vyvolá pozitívne emócie. V každej informácii a udalosti, ktorá vstúpi do našich životov sa snažme hľadať to dobré, aj v tej negatívnej. Veď stará ľudová múdrosť hovorí: „Všetko zlé je na niečo dobré“.

Zmeniť ale zásadným spôsobom svoje myslenie a byť pozitívny aj v období neúspechu nie je také jednoduché, pomyslí si možno v tejto chvíli pesimista. Určite to nepôjde zo dňa na deň. Treba sa to trpezlivo učiť alebo!, ako spieva Jožo Ráž v jednej z piesni Elánu: „Pošli do neba telegram, odvážnym odpíše, zúfalým nedvíha“.

Pred mnohými rokmi Múdry človek povedal: „Keď žiješ podľa najlepšieho vedomia a svedomia nemusíš mať strach, lebo nikto a nič ti nemôže ublížiť“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?