Obývačka

Autor: Milan Zeman | 17.9.2014 o 19:12 | (upravené 17.9.2014 o 19:44) Karma článku: 4,29 | Prečítané:  542x

  „Je skutočne veľké umenie každý deň napísať toľko sprostostí“, povedal na margo známeho bulvárneho denníka jeden zo skalných návštevníkov Vinotéky Milka, ktorú som symbolicky nazval obývačkou.

Malá, útulná a vkusne zariadená „krčmička“ s troma okrúhlymi stolíkmi a dvanástimi stoličkami pravidelne hostí svojich verných zákazníkov. Majiteľkou a dušou tohto priestoru s pozitívnou energiou je pani Milka. Pracovitá, pedantná a mimoriadne inteligentná žena v stredných rokoch, ktorá v silnej konkurencii podobných zariadení dokázala vo svojej malej vinotéke vytvoriť atmosféru príjemného domáceho prostredia. Pravidelní návštevníci, medzi ktorými sa časom vytvorili nadštandardné až priateľské vzťahy oceňujú, že ich rozhovory neruší hučiaca, bezduchá hudba komerčných rozhlasových staníc, ani televízna obrazovka ponúkajúca nekonečné reklamy, poskakujúce popové „hviezdičky“, negatívne správy a zavádzajúce politické a ekonomické komentáre. Hosťami tejto „obývačky“ sú väčšinou ľudia v strednom a vyššom veku. Stretávajú sa tam jednoduchí ľudia, dôchodcovia, intelektuáli, manželské páry i bývalý riaditeľ miestneho gymnázia. Vedú medzi sebou obsahovo hodnotné rozhovory na všetky možné spoločenské témy za prítomnosti obdivuhodnej názorovej tolerancie aj keď občas sa diskutujúci nevyhnú emóciám a v malom priestore vinotéky stúpne hodnota decibelov. V takýchto situáciách citlivo, ale vždy duchaplne zasiahne autorita pani Milky. Obzvlášť zaujímavé sú aj príspevky návštevníkov, ktorí pútavo rozprávajú zážitky a príbehy zo svojich životov, čo tiež umocňuje príjemný pocit z posedenia stráveného pri pohári vína. A aj keď bežne trvajú aj niekoľko hodín, nestáva sa, že by niektorý zo skalných návštevníkov odchádzal domov neprimerane spoločensky unavený.

O tejto zdanlivo bezvýznamnej vinotéke, akých sú na Slovensku tisíce, som sa rozhodol napísať preto, že chcem poukázať na spoločenskú podstatu takýchto zariadení. Aj v minulosti ľudia navštevovali reštaurácie, kaviarne a vinárne, aby v príjemnej a pokojnej atmosfére zrelaxovali, porozprávali si zážitky, vymenili názory a skúsenosti, podelili sa o svoje radosti i starosti. Nemyslím si ale, že televízne obrazovky, Wi-Fi zóny a iné technické vymoženosti civilizácie inštalované dnes už takmer všade prispievajú k pohodovej atmosfére počas našich posedení, ale naopak, pôsobia rušivo až otravne. Príliš veľa pozornosti venujeme monitorom a displejom a prestávame sa spolu rozprávať. Neuvedomujeme si pritom, že žiadny elektronický prístroj ani systém nenahradí živú komunikáciu potrebnú k zdravým a dobre fungujúcim medziľudským vzťahom.

Pred niekoľkými rokmi som zavolal Jankovi Zádumčivému a pozval ho do kaviarne na kus reči. Po objednaní si nápojov som poprosil obsluhujúcu čašníčku o zníženie hlasitosti hudby, nakoľko nám bránila v nerušenom rozhovore. Nato mi zdvorilo odpovedala, že nemôže, nakoľko hlasitosť a výber hudby je nariadenie majiteľa kaviarne. Prekvapila ma jej odpoveď, a tak som sa spýtal na dôvod. Na moment zaváhala a nakoniec stíšeným hlasom povedala, že podľa výskumu psychológov agresívna a hlučná hudba vyvoláva v človeku zvýšenú chuť k pitiu a konzumácii jedla. Zaujímavý poznatok, pravdepodobne z dielne amerických vedcov, pomyslel som si a presadli sme si k najvzdialenejšiemu stolu, lebo odísť do inej kaviarne by bolo, ako prejsť z blata do kaluže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?