Kristínka

Autor: Milan Zeman | 15.5.2014 o 21:22 | (upravené 15.5.2014 o 21:54) Karma článku: 7,20 | Prečítané:  921x

Veľmi múdry človek jedného dňa povedal: „Využite každú príležitosť rozprávať sa s deťmi vo veku do sedem a s dospelými nad sedemdesiat rokov. Veľa sa môžete od nich naučiť, treba len pozorne a trpezlivo počúvať.“

Kristínka má práve tých sedem rokov a žije so svojimi rodičmi, staršou sestričkou Jarkou a mladším bračekom Jankom. Rodinu dopĺňa ešte babička Magda, jednoduchá, pracovitá žena s prirodzeným šarmom a „veľkým srdiečkom“. Žijú v staršom rodičovskom dome, ktorého časť s obdivuhodným vkusom zrekonštruovali a vytvorili si v ňom útulné rodinné prostredie naplnené energiou vyvolávajúcou v človeku dobrý pocit a vnútorný pokoj. Všetci sú k sebe mimoriadne ohľaduplní a tolerantní. Spolunažívajú v tak krásnom harmonickom vzťahu, ktorý sa hádam ani nedá opísať. Tú atmosféru musí človek jednoducho zažiť. Moje návštevy v tejto priam učebnicovej rodinke prebiehajú spontánne, bez spoločenských konvencií, vždy v dobrej a priateľskej atmosfére. Rozprávame sa o všetkom možnom čo život prináša a občas si aj zafilozofujeme na náročnejšiu tému.

Všetci členovia rodiny sú mi rovnako milí a ich deti, to sú ako tri malé slniečka. Každé z nich je individualitou, ale Kristínka medzi nimi vyniká svojim očarujúcim, podmanivým prejavom a mimoriadnou inteligenciou. Pri mojej poslednej návšteve som mal s ňou takmer dvojhodinový rozhovor a chvíľami ma priam ohromovala svojimi vedomosťami a postrehmi. Priznám sa, nepamätám si kedy naposledy som tak sústredenie a s takým záujmom počúval nielen dieťa, ale i dospelého človeka. Povedala mi, že veľmi rada chodí do školy a keď im pani učiteľka nedá domácu úlohu, jednoducho ide za ňou a úlohu si vypýta. Pochválila sa mi, že tento školský rok už prečítala dvadsať kníh a s nadšením mi rozprávala, čo nové a zaujímavé sa dozvedela. Má rada zvieratká a zaujíma ju nielen to, ako sa volajú, ale aj ako a kde žijú. Počas nášho rozhovoru, kedy jej mamička s babičkou chvíľami len neveriacky krútili hlavami, sme prešli aj k náročnejším spoločenským témam. Dokonca správne reagovala aj na moju otázku pomenovania inteligencie. Všestrannosť jej osobnosti dotvára i jej zmysel pre humor. Keď ju mamička jedného dňa, stáročiami osvedčeným výchovným receptom chcela potrestať za detské huncútstvo, Kristínka nečakane zmenila taktiku a po počiatočnej snahe uniknúť z dosahu varechy prudko zastavila, nastavila svoj malý „zadoček“ smerom k mame a rázne povedala: „No tak, udri si!“

Kristínka je dieťa, ktoré sa nenechá nikým manipulovať a ide svojou vlastnou cestou. Nepreberá názory a pravidlá dospelých, pokiaľ ona sama nie je stotožnená s tým, čo je správne a čo nesprávne. Je tiež múdre a chvályhodné, že rodičia akceptujú jej osobnosť a ponechávajú svojej dcérke dostatočný priestor k vlastnému a slobodnému prejavu. Myslím, že pokiaľ Kristínka v tomto životnom postoji zotrvá a nepodľahne zotročujúcim pravidlám našej spoločnosti, dospeje na múdru a nezávislú ženu. A ja budem jeden z tých, kto bude mať z toho radosť, nakoľko som toho názoru, že sloboda v takej forme, ako ju prezentuje plavovlasá aj keď len sedem ročná školáčka, je jednou z najvyšších ľudských hodnôt.

A prečo nám múdry človek doporučuje rozprávať sa aj s ľuďmi vo veku nad sedemdesiat rokov? Asi preto, že starí ľudia často myslia a konajú podobne ako deti, čo býva pre mladšiu generáciu dosť ťažko pochopiteľný jav. Ale verte, že na tom nie je nič ponižujúce. Práve naopak, je to dôkaz, že starí ľudia sa vo svojich mysliach postupne zbavujú zbytočných a nepodstatných myšlienok, čo im umožňuje slobodne a s nadhľadom vyjadrovať svoje názory a postoje. Pokúsme sa preto my dospelí v produktívnom veku potlačiť svoju ješitnosť a rešpektovať názory malých detí a starých ľudí. Odmenou nám budú nielen zaujímavé zážitky, ale aj iný pohľad na spoločnosť, v ktorej žijeme. Odlišný od toho, ktorý je nám denne vnucovaný ako oficiálny svetonázor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?