Príbeh o manželstve

Autor: Milan Zeman | 2.1.2014 o 15:24 | (upravené 3.1.2015 o 15:55) Karma článku: 5,35 | Prečítané:  1238x

Aj keď Janko Zádumčivý ani zďaleka nie je taký múdry a všestranný, ako český génius Jára Cimrman, ale po každom stretnutí s ním mám vždy dobrý pocit, že som o niečo múdrejší. Naposledy mi porozprával príbeh o manželskom páre a ich tridsaťročnom manželstve. Neviem kam na to Janko chodí, ale príbeh je zaujímavý a myslím, že aj poučný.

Volajú sa Peter a Katka. Zobrali sa z lásky aj keď, ako to vtedy bolo bežné aj z nutnosti, lebo Katka k radosti oboch neplánovane otehotnela. Katkina mama síce nejaký čas „prskala“, lebo mala pre dcéru pripravenú inú kariéru, ale nakoniec sa musela s danou situáciou zmieriť. Rodičia teda vystrojili svadbu so všetkým čo k tomu patrí a po veselej zábave trvajúcej do neskorých nočných hodín sa šťastní mladomanželia odobrali do svojho malého, „sparťansky“ zariadeného bytu . V banke si vybavili mladomanželskú pôžičku a s radosťou si budovali svoju domácnosť. Žili skromne a tešili sa z každej maličkosti. O niekoľko mesiacov sa im narodil syn z ktorého mali obaja obrovskú radosť. Keď mal malý Paľko dva roky pribudla mu sestrička Janka. A tak mladá rodinka žila bežným životom so všetkými radosťami i starosťami a zdalo sa, že ich trvalému šťastiu nič nestojí v ceste.

S pribúdajúcim vekom sa ale láska Katky a Petra pomaly vytrácala. Každý z nich mal iné hodnotové priority i životný štýl. Do ich životov vstúpili osobné ambície, nepochopenie, výčitky a čoraz častejšie hádky. Manželia sa pomaly odcudzovali a riešenie hľadali každý po svojom. Peter čoraz častejšie siahal po alkohole a Katka sa naplno vrhla do budovania osobnej kariéry. Nepomohlo ani osvedčené, že v posteli sa vyriešia všetky problémy a tak po niekoľkoročných neúspešných pokusoch sa manželia úplne odcudzili. Pre svoje pochopenie a intímne chvíle si našli nových priateľov a svoj vzťah nakoniec ukončili rozvodom. Paradoxne však ostali priateľmi a naďalej žili v jednej domácnosti. Deti s ktorými mali rodičia stále pekný vzťah už s nimi nebývali a tak mali bývalí manželia dostatok času, aby premýšľali nad svojimi životmi.

Každý človek počas svojho života prechádza mentálnym a duchovným vývojom. Katka aj Peter túto skutočnosť pochopili a uznali, že práve nevedomosť rozdelila ich cesty životom. Obaja tiež dospeli k poznaniu, že ľudské osudy ovplyvňuje aj iný rozmer života, ten, ktorý nemôžeme ovplyvniť   zmyslami, ani racionálnym myslením, ale len svojimi pocitmi a vedomím. Obaja, Katka i Peter pochopiac túto pravdu začali nezávisle na sebe pracovať a po dvoch, či troch rokoch s prekvapením zistili, že nachádzajú stále viac spoločného. A keďže bola v ich domácnosti pokojná atmosféra, Katka jedného dňa Petrovi navrhla, aby svoj vzťah upevnili manželstvom. Peter bez väčšieho premýšľania súhlasil.

Katka aj Peter naďalej, trpezlivo, krok za krokom hľadali a aj nachádzali odpovede na rôzne, zdanlivo jednoduché otázky týkajúce sa ich životov. Zdalo sa, že v ich vzťahu je všetko v najlepšom poriadku, ale paradoxne čím vyšší stupeň poznania dosiahli tým viac sa uzatvárali do seba a prestávali spolu komunikovať. A nielen to... .

Kde teda Katka a Peter spravili chybu? Opäť podľahli svojmu egu, alebo predčasne vstúpili do „Trinástej komnaty“? Priestoru, kde neplatia svetské zákony a kde tiež platí: „Keď je žiak pripravený, učiteľ sa dostaví“, alebo svoj vzťah doriešia v ďalších životoch...?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?