Nebojme sa žien

Autor: Milan Zeman | 25.12.2013 o 9:18 | (upravené 30.1.2014 o 19:45) Karma článku: 8,58 | Prečítané:  1665x

Počas dovolenky v moslimskom Maroku som na bicykli prechádzal okolo mladého muža, ktorý sa opakovane snažil spojazdniť svoje auto. Porušiac pravidlo: „Pomáhaj len tomu, kto ťa o to požiada“, som zosadol z bicykla a pridal sa k nemu, aby sme s pomocou už nielen dvoch, ale štyroch rúk a štyroch nôh dostali nepojazdné auto do pohybu potrebného k samovoľnému naštartovaniu. Na druhý, či tretí pokus sa nám to aj podarilo. Srdečne mi podal ruku, v arabskom jazyku mi poďakoval a pokračovali sme každý svojou cestou.

V nemom úžase som ostal stáť, keď som v odchádzajúcom aute zbadal mladú ženu oblečenú v moslimskom odeve, pohodlne a bezstarostne usadenú na sedačke s telefónom pri uchu. Tak to by sa u nás na Slovensku nemohlo stať, napadlo ma v prvom momente.

Neskôr, po absolvovaní prehliadky malého mestečka, som sa usadil v piesku na brehu mora a v myšlienkach som sa vrátil k mladému mužovi a jeho pasažierke. Nielen táto malá, „bezvýznamná“ udalosť, ale aj mnoho ďalších, ktorých som bol očitým svedkom i tie, o ktorých som počul pri svojich návštevách v moslimských krajinách sú dôkazom toho, že diskriminácia žien tam ani z ďaleka nie je taká tragická, ako nám ju doma prezentujú médiá. I tu sa potvrdzuje pravidlo: „Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“! A prečo tomu tak je? Možno aj preto, že platí staré známe: „Zlodej kričí chyťte zlodeja“!

Nejeden muž sa pred kamarátmi vystatuje, že on doma riady neumýva ani nepomáha s upratovaním, veď to je „babská“ robota. To, že jeho manželka chodí tiež do práce  a že starostlivosť o domácnosť s nekonečným kolotočom varenia a upratovania je jej druhou smenou, mu  akosi ušlo. Áno je pravdou, že naša „demokratická a sociálne spravodlivá“ spoločnosť zabezpečila ženám de jure rovnoprávnosť, ale pravdou je aj to, že nielen otvorená, ale aj skrytá diskriminácia žien o ktorej sa nahlas nehovorí, alebo nechce hovoriť, je viditeľne prítomná nielen v rodinách, ale aj na iných úrovniach spoločnosti. A prečo sme svedkami neustáleho aj keď možno na prvý pohľad neviditeľného konfliktu medzi mužmi a ženami siahajúceho až do veľmi dávnej  minulosti? Dôvodov bude iste viac, ja si ale myslím, že ide aj o určitý druh pomsty, vyplývajúci z nemohúcnosti nás mužov ovládnuť ženy. Je síce pravdou, že nás príroda obdarila väčšou fyzickou silou, zastávame najvýznamnejšie politické, hospodárske a spoločenské funkcie, ale ani to nestačí k tomu, aby sme nepodľahli silnému vplyvu žien. Ženy sú totiž fyzicky a hlavne psychicky oveľa odolnejšie. Sú obdarené silnou intuíciou a nekonečnou trpezlivosťou. K životu sa správajú oveľa zodpovednejšie a veľmi dobre si tiež uvedomujú, že ich „biologické hodiny“ tikajú oveľa kratšiu dobu, ako nám mužom. A práve táto skutočnosť spolu so silným pudom sebazáchovy ich často vedú k správaniu, ktoré my muži vnímame ako vypočítavosť, snahu o manipulovanie a ovládnutie. Je teda prirodzené, že muži sa cítia ohrození a robia všetko preto, aby si vo vzťahoch i v spoločnosti udržali svoje dominantné postavenie.

A tak milí páni, mladí i starší nebojme sa žien, nebojujme s nimi, ale snažme sa ich pochopiť a spolupracovať s nimi. Som presvedčený, že nám v tom ochotne, aj vo vlastnom záujme pomôžu. Príkladom nám môžu byť slávni muži histórie, ako napríklad egyptský faraón Ramses II., alebo americkí a ruskí prezidenti Ronald Reagan a Michail Gorbačov, ktorí boli pod silným vplyvom svojich manželiek, napriek tomu dosiahli vo svojich životoch nesmrteľnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?