Nebojme sa žien

Autor: Milan Zeman | 25.12.2013 o 9:18 | (upravené 30.1.2014 o 19:45) Karma článku: 8,58 | Prečítané:  1680x

Počas dovolenky v moslimskom Maroku som na bicykli prechádzal okolo mladého muža, ktorý sa opakovane snažil spojazdniť svoje auto. Porušiac pravidlo: „Pomáhaj len tomu, kto ťa o to požiada“, som zosadol z bicykla a pridal sa k nemu, aby sme s pomocou už nielen dvoch, ale štyroch rúk a štyroch nôh dostali nepojazdné auto do pohybu potrebného k samovoľnému naštartovaniu. Na druhý, či tretí pokus sa nám to aj podarilo. Srdečne mi podal ruku, v arabskom jazyku mi poďakoval a pokračovali sme každý svojou cestou.

V nemom úžase som ostal stáť, keď som v odchádzajúcom aute zbadal mladú ženu oblečenú v moslimskom odeve, pohodlne a bezstarostne usadenú na sedačke s telefónom pri uchu. Tak to by sa u nás na Slovensku nemohlo stať, napadlo ma v prvom momente.

Neskôr, po absolvovaní prehliadky malého mestečka, som sa usadil v piesku na brehu mora a v myšlienkach som sa vrátil k mladému mužovi a jeho pasažierke. Nielen táto malá, „bezvýznamná“ udalosť, ale aj mnoho ďalších, ktorých som bol očitým svedkom i tie, o ktorých som počul pri svojich návštevách v moslimských krajinách sú dôkazom toho, že diskriminácia žien tam ani z ďaleka nie je taká tragická, ako nám ju doma prezentujú médiá. I tu sa potvrdzuje pravidlo: „Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“! A prečo tomu tak je? Možno aj preto, že platí staré známe: „Zlodej kričí chyťte zlodeja“!

Nejeden muž sa pred kamarátmi vystatuje, že on doma riady neumýva ani nepomáha s upratovaním, veď to je „babská“ robota. To, že jeho manželka chodí tiež do práce  a že starostlivosť o domácnosť s nekonečným kolotočom varenia a upratovania je jej druhou smenou, mu  akosi ušlo. Áno je pravdou, že naša „demokratická a sociálne spravodlivá“ spoločnosť zabezpečila ženám de jure rovnoprávnosť, ale pravdou je aj to, že nielen otvorená, ale aj skrytá diskriminácia žien o ktorej sa nahlas nehovorí, alebo nechce hovoriť, je viditeľne prítomná nielen v rodinách, ale aj na iných úrovniach spoločnosti. A prečo sme svedkami neustáleho aj keď možno na prvý pohľad neviditeľného konfliktu medzi mužmi a ženami siahajúceho až do veľmi dávnej  minulosti? Dôvodov bude iste viac, ja si ale myslím, že ide aj o určitý druh pomsty, vyplývajúci z nemohúcnosti nás mužov ovládnuť ženy. Je síce pravdou, že nás príroda obdarila väčšou fyzickou silou, zastávame najvýznamnejšie politické, hospodárske a spoločenské funkcie, ale ani to nestačí k tomu, aby sme nepodľahli silnému vplyvu žien. Ženy sú totiž fyzicky a hlavne psychicky oveľa odolnejšie. Sú obdarené silnou intuíciou a nekonečnou trpezlivosťou. K životu sa správajú oveľa zodpovednejšie a veľmi dobre si tiež uvedomujú, že ich „biologické hodiny“ tikajú oveľa kratšiu dobu, ako nám mužom. A práve táto skutočnosť spolu so silným pudom sebazáchovy ich často vedú k správaniu, ktoré my muži vnímame ako vypočítavosť, snahu o manipulovanie a ovládnutie. Je teda prirodzené, že muži sa cítia ohrození a robia všetko preto, aby si vo vzťahoch i v spoločnosti udržali svoje dominantné postavenie.

A tak milí páni, mladí i starší nebojme sa žien, nebojujme s nimi, ale snažme sa ich pochopiť a spolupracovať s nimi. Som presvedčený, že nám v tom ochotne, aj vo vlastnom záujme pomôžu. Príkladom nám môžu byť slávni muži histórie, ako napríklad egyptský faraón Ramses II., alebo americkí a ruskí prezidenti Ronald Reagan a Michail Gorbačov, ktorí boli pod silným vplyvom svojich manželiek, napriek tomu dosiahli vo svojich životoch nesmrteľnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?