Janko Zádumčivý na Tour de France

Autor: Milan Zeman | 1.8.2013 o 9:53 | (upravené 19.5.2014 o 15:51) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  609x

Legendárny operný spevák Luciano Pavarotti  (1935 – 2007) počas jedného rozhovoru povedal: „Na tomto svete nie je už skoro nič pozitívne“. Je to smutné konštatovanie, ale stáročiami overená je aj pravda, že „výnimka potvrdzuje pravidlo“. O jednej z nich mi porozprával Janko Zádumčivý.

Janko, ako bývalý cyklista a dodnes veľký fanúšik sa rozhodol pre cestu do Francúzka, aby na vlastné oči videl a zažil atmosféru najslávnejších cyklistických pretekov sveta. Nasadol teda spolu so svojou manželkou a dvoma dospievajúcimi dcérami do malého rodinného autíčka a bez veľkej prípravy sa vydali na dlhú cestu na Korziku, kde stý ročník slávnej Tour štartoval. Po dlhej a namáhavej ceste dorazili na miesto štartu a po menšom trápení so zaparkovaním, s malým batohom na chrbte vyrazil Janko aj s rodinou hľadať našu najjagavejšiu športovú hviezdu – Petra Sagana. Autobus tímu Cannondale Pro Cycling síce našli, ale cyklisti v ňom neboli, nakoľko štart prvej etapy bol až na druhý deň. A tak zvyšok dňa strávili nasávaním predštartovnej atmosféry a obdivovaním najrozličnejších objektov či už živých alebo neživých, ktoré vypovedali o výnimočnosti tohto športového podujatia.

Na druhý deň, po skromných raňajkách nedočkavá rodinka opäť vyrazila do ulíc, aby im nebodaj niečo dôležité neušlo. Do štartu pretekov zostávalo ešte niekoľko hodín, ale obdivovateľov každou minútou pribúdalo a dve hodiny pred štartom sa v uliciach malého mestečka nedalo takmer pohnúť. Držiac sa za ruky tlačili sa davom ľudí, kde tu zazreli niektorého zo štartujúcich cyklistov, ale našu športovú hviezdu sa im vidieť nepodarilo. A tak, asi hodinu pred štartom po krátkom bežeckom výkone opäť nasadli do svojho auta a najkratšou možnou  cestou, skratkami po cestách a necestách dorazili do cieľového mesta Bastia. Po ďalšom bežeckom výkone z predmestia do centra mesta sa nakoniec dostali k ceste, ktorou mali cyklisti prichádzať do cieľa. Chvíľami až s nepovolenou pomocou rúk sa pretlačili na okraj cesty a trpezlivo čakali na príjazd cyklistov. Po kolóne policajných a sprievodných áut sa cyklisti konečne objavili na obzore a o niekoľko sekúnd „preleteli“ okolo nich takmer šesťdesiat kilometrovou rýchlosťou. Ich snaženie vidieť našu cyklistickú hviezdu pokračovalo v priestoroch cieľa, kde sa dozvedeli, že Peter sa ocitol v hromadnom páde niekoľko kilometrov pred cieľom. Ako sa neskôr dozvedeli, neutrpel žiadne vážnejšie zranenie a v pretekoch mohol pokračovať. Prvú etapu mali "Jankovci" teda za sebou a plný očakávania z nasledujúcich dvoch dní, ktoré mali ešte v programe sa pobrali do malého hotela kde boli ubytovaní.

Scenár druhej i tretej etapy bol podobný s tým rozdielom, že nakoniec sa im predsa len podarilo Petra Sagana vidieť z bezprostrednej blízkosti a dokonca im zamával na pozdrav.

Krátko po ich návrate z dobrodružnej cesty som Jankovi zavolal a dohodol si s ním stretnutie. Usadili sme sa v rohu malej kaviarne, objednali si pivo a nedočkavý, plný očakávania som Janka vyzval : „No, tak spusti“.

Vieš, mám už svoje roky, ale prvýkrát v živote som pocítil nesmiernu hrdosť z toho, že som Slovák. Kdekoľvek sme vytiahli našu štátnu zástavu, alebo sme sa len rozprávali v rodnom jazyku, ľudia rôznych národov a národností v našej blízkosti okamžite reagovali menom Peter Sagan o pochvalne dvíhali palce rúk, alebo nás priateľsky poklepávali po ramenách. Ten neopísateľný pocit radosti by som každému doprial zažiť. Tisíce ľudí nielen v priestoroch štartu a cieľa, ale aj na trati skandovali jeho meno. Pred ich tímovým autobusom čakalo od skorého rána množstvo jeho fanúšikov, len aby ho mohli na okamih vidieť a pozdraviť. Dostať sa do jeho blízkosti a získať jeho autogram bolo takmer nemožné. Záujem verejnosti  a novinárov o nášho Petra bol obrovský, dokonca väčší, ako o lídra pretekov v žltom drese.

Čím to je, že je Peter tak výnimočný, pýtam sa Janka? Vieš, talent a rovnaké fyzické dispozície majú aj mnohí  jeho súperi, ale Peter je naviac aj výnimočná osobnosť, reaguje Janko na moju otázku. Myslím, že základom jeho úspechov je jeho jasná, čistá myseľ a pokora  v jeho správaní. Bez toho, že by si to uvedomoval, pozná „Zákon tajomstva“. Ani na okamih nespochybňuje svoje ciele a túžby a v každom momente je dokonale koncentrovaný na to, čo práve robí. Je tiež obdivuhodné, že napriek obrovskému tlaku verejnosti, médií a sponzorov zostáva sám sebou. Keď v roku 2010 ešte ako nováčik v profesionálnom pelotóne vyhral tretiu etapu na slávnych pretekoch Paris – Nice , jeho podstatne starší kolega z tímu Francesco Chicchi sa ho večer na izbe spýtal: „Ako môžeš byť taký pokojný, keby som ja vyhral, tak celú noc nespím.“ Peťo sa len usmial a o pár minút tvrdo zaspal.

Peter Sagan stelesňuje to málo pozitívne čo v našom svete ešte zostalo. Svojimi športovými úspechmi, svojou prirodzenou charizmou a obdivuhodným zmyslom pre humor je obrovským zdrojom radosti miliónom ľudí na našej planéte. Milujú ho deti, mládež, ľudia v dôchodkovom veku, ženy i muži, proste je to náš zlatý PETER SAGAN.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?