Dajme deťom detstvo a lásku

Autor: Milan Zeman | 1.5.2013 o 18:52 | (upravené 19.5.2014 o 17:24) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  469x

O výchove detí bolo napísaných už veľa kníh i odborných článkov. Často a na rôznych úrovniach sa na túto tému diskutuje, no napriek tomu mám dojem, že nám uniká podstata, ktorou je samotná osobnosť dieťaťa a nie všeobecné teórie a systémy výchovy. ...

 

Vo svojich spomienkach som sa vrátil do minulosti a v mysli si premietol jednotlivé obdobia svojho detstva. Ešte aj dnes, po toľkých rokoch, si pamätám, akú farbu mal otcov bicykel, na ktorom som sa s veľkou trpezlivosťou učil bicyklovať. Spomínam, ako sme si vyrábali luky  z jaseňového dreva, ktoré boli súčasťou našej indiánskej výzbroje. Spomínam, ako sme si stavali bunkre a súťažili medzi sebou o funkciu náčelníka, ktorého všetci museli poslúchať. Na jar sme si z vŕbových prútov vyrábali píšťalky a podľa tvaru listov sme sa učili poznávať jednotlivé stromy v lese.  Sledovali sme pohyb spevavých vtákov a pravidelne kontrolovali ich hniezda od nakladenia vajíčok cez dospievanie mláďat až po ich vzlietnutie. V zime sme si trpezlivo s veľkou námahou  prešľapávali dráhy na okolitých svahoch a vôbec nám nevadilo, že cesta dolu bude trvať len niekoľko sekúnd. Z topiaceho ľadu na Váhu sme vysekávali kryhy a plavili sa na nich po hladine, pričom sme sa neraz v ľadovej vode nechtiac aj okúpali. Doma sme za to síce dostali „hubovej“ a občas aj „poza uši“, ale na druhý deň sme v dobrodružných plavbách aj tak pokračovali.  Ešte aj dnes sa zabávam na tom, ako som s mojim dedom cestoval autostopom na výlety do okolitých miest. Dedo Edo, tak som ho volal našiel pri ceste pre mňa vhodný úkryt a keď zastavilo auto, vyskočil som a hurá, už sme sa viezli. Dedo počas cesty neustále rozprával o jablkách, ktoré pestoval vo svojom sade a ktoré samozrejme boli odmenou vodičovi za jeho ochotu.

Keď som mal nejaké detské problémy, vždy som sa obrátil na rodičov a nespomínam si, že by mi niekedy odpovedali: “Nemám čas". A verte, že nemali o nič menej povinností, ako rodičia v dnešnej uponáhľanej dobe.

Ujo, alebo ujco ma volajú mladí kolegovia v práci, ktorí u nás občas brigádujú a využívam každú voľnú chvíľu k tomu, aby som sa s nimi porozprával. A o čom? O všetkom, čo ich zaujíma. Trpezlivo si vypočujem ich názory a problémy, ktorým nerozumejú a ktoré nevedia riešiť. Vyslovím svoj názor, ale na záver vždy poviem: „Všetky informácie, ktoré sa k vám dostanú nech slúžia ako palivo pre pracovanie vašej mysle, len vtedy budete slobodní ľudia.“ Viete ujo, s nami sa nikto tak neporozpráva ako vy, dodajú neraz na záver našich rozhovorov.

Dajme teda našim deťom detstvo a lásku, ale nie "opičiu", ktorá im viac ublíži ako pomôže. Nechajme im priestor, aby sa mohli slobodne prejaviť a pomáhajme im v tom. Primerane veku ich zaťažujme úlohami a zodpovednosťou. Nedávajme im ryby, ale učme ich ryby chytať.  Neodstraňujme z ich cesty prirodzené prekážky, ale učme ich hľadať riešenia. Naučme ich, že v živote môžu dostať všetko po čom túžia pod podmienkou, že si to musia zaslúžiť.  Zájdime s nimi občas do divadla či na koncert. Zapojme sa do ich detských hier a nikdy nezabúdajme na pochvalu. Nájdime si čas na spoločné prechádzky, nepodceňujme ich detské problémy a hlavne trpezlivo sa s nimi rozprávajme a počúvajme.

Naša „vyspelá“ spoločnosť vytvorila a neustále vytvára pravidlá a systémy na všetky naše činnosti, ktoré čoraz viac uzatvárajú náš životný priestor a slobodný prejav. Snaží sa z nás vytvoriť nemysliace a nesvojprávne bytosti. Samozrejme, že nezabúda ani na deti a mládež, ktoré sú jej ľahkou korisťou. Myslím, že je povinnosťou nás rodičov, aby sme svoje deti uchránili a zabezpečili ich zdravý a všestranný vývoj. Chápem, že to v dnešnej dobe nie je jednoduché, ale nezabúdajme, že prvým a hlavným vzorom pre naše deti sme mi sami.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?