Spomienka na Vianoce

Autor: Milan Zeman | 1.2.2013 o 18:22 | (upravené 19.5.2014 o 19:13) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  290x

Pri množstve každodenných povinností už asi väčšina z nás zabudla na uplynulé vianočné sviatky a tie nasledujúce sú príliš vzdialené nato, aby sme sa nimi zaoberali. Ja však na ne spomínam s nostalgiou, ktorá ma viedla k napísaniu týchto riadkov...

 

Väčšina z nás a ja nie som výnimkou, citlivo vníma správanie ľudí vo svojom okolí a to nielen svojich najbližších, ale aj v práci, v obchodoch, úradoch i tých na ulici.

Potešiteľnou skutočnosťou je, že počas vianočných a novoročných sviatkov sme k sebe milí, podávame si ruky, želáme si zdravie, šťastie, lásku, usmievame sa na seba a nechýba nám vzájomná tolerancia a úcta. Pomáhame sirotám, chorým a sociálne slabým ľuďom. Od našich zamestnávateľov dostávame  finančné odmeny, platené voľno, prípadne iné darčeky. Z rozhlasových staníc počúvame príjemnú a hodnotnú hudbu. Televízia nám ponúka programy, ktoré prinášajú do našich sŕdc radosť, lásku a nám starším aj pekné spomienky na detstvo.

Štatistiky vykazujú nižší počet krádeží, násilných trestných činov a príslušníci polície neprenasledujú motoristov. Náš život v tomto období sa stáva krajší a radostnejší.

Žiaľ, posledným novoročným podaním ruky sa všetko pekné, až na zriedkavé momenty končí.

Médiá 24 hodín denne útočia na nás negatívnymi správami, akoby sa v našom svete už nič pozitívne nedialo.  Televízne programy i tie pre najmenšie deti sú bez obsahovej myšlienky, plné hrubosti a  násilia. Diskusnými témami v spoločnosti sa stávajú škandály prominentov, ľudské tragédie, autohavárie, zločiny každého druhu, ohováranie a kritizovanie všetkého a všetkých.

Slušnosť, ohľaduplnosť, pokora, úcta k ľuďom a prírode sa opäť stávajú neznámimi pojmami. Najvyššou hodnotou sa pre nás opäť stávajú peniaze, hmotné statky a kariéra za akúkoľvek cenu.

A čo je príčinou tohto neutešeného spoločenského stavu? Odpoveďou môže byť aj myšlienka  jednej charizmatickej a múdrej ženy, s ktorou som sa mal možnosť svojho času zoznámiť. Citujem: „Hovoríme o svetovej hospodárskej, finančnej a klimatickej kríze, ale zabúdame na krízu duchovnú v našej spoločnosti a práve tam všetky naše problémy začínajú.“

Pred niekoľkými rokmi na dvere nášho bytu zaklopali dvaja muži v snahe prezentovať mi istú náboženskú filozofiu. Pozorne som si ich vypočul aj napriek tomu, že som približne vedel, o čom budú hovoriť. Keď skončili, povedal som im: „Budúcnosť ľudstva nie je v politike, filozofii ani v žiadnom náboženstve, ale v ľudskom srdci“. Nato sa otočili a odišli preč ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?