Predvianočný príbeh

Autor: Milan Zeman | 2.12.2012 o 14:03 | (upravené 21.12.2014 o 7:47) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  398x

Opísať  predvianočnú atmosféru som považoval nielen za aktuálnu, ale aj pomerne jednoduchú tému, a tak som si sadol za písací stôl k môjmu počítaču a ... nič.! V hlave vír myšlienok, ale žiadna súvislá a už vôbec nie duchaplná.  Zložil som teda ruky, pohodlne  sa oprel do svojho kresla a nechápavo  pozeral na blikajúci kurzor monitora.

Položil som si otázku, čo sa stalo, keď z množstva postrehov a podnetov neviem napísať nič, čo by stálo na zamyslenie?

Až po dlhých minútach mi svitlo a zároveň som sa pousmial nad paralelou! Veď ten myšlienkový zmätok v mojej hlave je takmer verným obrazom našej predvianočnej atmosféry.

Nákupné centrá, supermarkety a televízne reklamy nás už tri mesiace pred Vianocami bombardujú najrozličnejšími ponukami. Romantickými sloganmi a dojímavými scénami nás informujú o blížiacom sa sviatku narodenia nášho spasiteľa. Človek by takmer uveril, ako úprimne to myslia  s  naplnením myšlienky Vianoc. V skutočnosti  však ide len o naštartovanie nákupného šialenstva, ktorému každoročne bez zábran  podľahneme.

Čo ešte budeme potrebovať? ... nebude to málo? ... vezmi radšej tri kartóny! ... a podobné frázy počuť medzi tlačiacimi sa návštevníkmi supermarketov. Premiestniť množstvo nakúpených potravín, nápojov i kadejakých hlúpostí z obchodu domov je bez osobného auta s dostatočne  veľkým kufrom  takmer nemožné.  Darčeky vyberáme a kupujeme podľa ceny a nie podľa hodnoty a žiaľ, v tomto poradí ich často aj prijímame. Vianočný stromček, ako symbol ,už nie je z lesa, ale z ropných derivátov. (Vraj tým šetríme prírodu). Už aby bolo po nich, vzdychne si kde-tu nejedná unavená gazdinka počas vyčerpávajúcich príprav.

A tak, po absolvovaní niekoľkodňovej krížovej cesty, v sprievode ohlušujúceho zvuku „zábavnej“ pyrotechniky prichádza toľko očakávaný „hlavný aktér“ -  24. december. Nedočkavo sadáme k štedrovečernému stolu a   cez chuťové bunky nášho jazyka začíname  napĺňať čaro Vianoc. Po prvej etape - „skromnej hostiny, presne v duchu tradícií“, odchádzame od stola a presúvame sa k atrape vianočného stromčeka. Po zhodnotení  kvality a módnosti mobilných telefónov, elektronických hračiek a oblečenia, sadáme k 120 cm plazme a začíname druhú etapu štedrej večere končiacou dokonalým smetiskom vo svojich žalúdkoch.

A čo „polnočná“, veď sme predsa zbožní ľudia, ... rezervoval si stôl v kaviarni  Pohoda?, ozýva sa v rozmanitom hluku nejedného bytu.  A tak s časovým predstihom, plnými „bruškami“ a  posilnení „pôstnym“ vínom odchádzame  zo svojich príbytkov smerom k nášmu svätostánku  privítať narodenie  Ježiška. Na druhý deň síce trochu bolí hlava, ale to nevadí, veď sviatok Božieho narodenia je len raz v roku a ten  treba aj  patrične osláviť.

Ani  sme sa nenazdali  a  je po „Vianociach“. Ďalšie voľné, sviatočné dni  využívame na návštevy príbuzných, priateľov a likvidovanie  nakúpených zásob potravín a nápojov všetkého druhu. A ak sa nám to nepodarí? Veď kontajnerov na odpadky je dosť. Nech aj bezdomovci vedia, že sú Vianoce. Deti s nostalgiou konštatujú, že na ďalší veľký prísun darčekov musia zase rok čakať, rodičia analyzujú stav rodinných rozpočtov, obchodníci počítajú tržby a banky objem nových úverov.

Všetci sú teda spokojní, len hlavný hrdina celého príbehu by asi zaplakal, keby videl, čo sa stalo z najkrajších sviatočných dní v roku, slúžiacich k oslave  jeho narodenia.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?