Čo vieme a nevieme o láske.

Autor: Milan Zeman | 14.11.2012 o 17:40 | (upravené 20.5.2014 o 5:00) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  419x

Magické slovo láska sprevádzajúce nás po celý život. Často ho vyslovujeme, počujeme, vidíme a predsa mám niekedy pocit, že nám uniká jeho skutočný význam. Položil som otázku: „Čo je to láska?“ mladým ľuďom vo veku 20-30 rokov.

Odpoveďou mi bolo  mlčanie, alebo nesúvislé vyjadrenie v zmysle: „To, keď niekoho milujeme, máme radi...“ Priznám sa, v ich rokoch by som asi reagoval podobne. V mladom veku si  ju z nevedomosti mýlime so zamilovanosťou a sexualitou, často postavenou len na krátkodobej emócii. Počul som  aj názor, že láska je Boh, láska je to najlepšie v nás. Múdri ľudia vyspelých civilizácií minulosti ju definovali ako najsilnejšiu energiu vesmíru. Všetky pomenovania lásky majú spoločného menovateľa v tom, že je to energia prejavujúca sa na všetkých úrovniach nášho života. Láska vyžaruje z nás plynule a odmieta akékoľvek prekážky a podmienky, ktoré jej staviame do cesty. Láska sa nedá kúpiť, oklamať ani podplatiť. Láska buď je alebo nie je.

Dôkazy o nekonečnej moci tejto energie nám história ľudstva podáva nielen v každodenných ľudských osudoch, ale aj v literatúre, hudbe, športe i v politike. Jedným z najznámejších príkladov nekonečnej moci energie lásky bol indický politik a filozof Mahátma Gándhí, ktorý svojou múdrosťou a nekonečnou láskou k človeku dokázal bez vojny a akéhokoľvek násilia oslobodiť Indiu od dvestoročnej nadvlády Veľkej Británie.

Pýtate sa, ako sa prejavuje skutočná láska vo vzťahu muža a ženy? Rovnako ako v každom inom vzťahu. Mať niekoho rád úprimnou láskou, znamená milovať ho takého aký je. So svojimi dobrými i zlými vlastnosťami. Neobmedzovať ho v jeho názoroch, ani osobnej slobode. Milovať  ho rovnako v čase hojnosti i núdze, v zdraví i chorobe, šťastí i nešťastí, v mladosti i starobe. To je podstata skutočnej lásky.

A ako teda poznáme pravú lásku? Nepotrebujeme k tomu žiadny dôkaz. Náš vnútorný hlas nám to v pravý čas oznámi. Ten krásny, neopísateľný duševný a telesný stav jednoducho začneme vnímať a navždy ostáva uložený v našich srdciach. Láska je dar, je našim najväčším bohatstvom. Posúva spoločnosť k vyšším hodnotám a pochopeniu podstaty života. Vážme a chráňme si ju, lebo život bez jej prítomnosti sa stáva nenaplneným a hodnotovo prázdnym.  

Všetci ľudia na našej krásnej planéte, bez toho, či si to uvedomujú, často až zúfalo hľadajú jedno a to isté. Hľadajú vnútorný pokoj, harmóniu tela i duše, hľadajú lásku. Určite ju ale nenájdeme v hromadení hmotných statkov, spoločenskom postavení, ani telesných pôžitkoch. Lásku, po ktorej všetci túžime, nájdeme jedine vo svojom srdci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?