Čo vieme a nevieme o láske.

Autor: Milan Zeman | 14.11.2012 o 17:40 | (upravené 20.5.2014 o 5:00) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  422x

Magické slovo láska sprevádzajúce nás po celý život. Často ho vyslovujeme, počujeme, vidíme a predsa mám niekedy pocit, že nám uniká jeho skutočný význam. Položil som otázku: „Čo je to láska?“ mladým ľuďom vo veku 20-30 rokov.

Odpoveďou mi bolo  mlčanie, alebo nesúvislé vyjadrenie v zmysle: „To, keď niekoho milujeme, máme radi...“ Priznám sa, v ich rokoch by som asi reagoval podobne. V mladom veku si  ju z nevedomosti mýlime so zamilovanosťou a sexualitou, často postavenou len na krátkodobej emócii. Počul som  aj názor, že láska je Boh, láska je to najlepšie v nás. Múdri ľudia vyspelých civilizácií minulosti ju definovali ako najsilnejšiu energiu vesmíru. Všetky pomenovania lásky majú spoločného menovateľa v tom, že je to energia prejavujúca sa na všetkých úrovniach nášho života. Láska vyžaruje z nás plynule a odmieta akékoľvek prekážky a podmienky, ktoré jej staviame do cesty. Láska sa nedá kúpiť, oklamať ani podplatiť. Láska buď je alebo nie je.

Dôkazy o nekonečnej moci tejto energie nám história ľudstva podáva nielen v každodenných ľudských osudoch, ale aj v literatúre, hudbe, športe i v politike. Jedným z najznámejších príkladov nekonečnej moci energie lásky bol indický politik a filozof Mahátma Gándhí, ktorý svojou múdrosťou a nekonečnou láskou k človeku dokázal bez vojny a akéhokoľvek násilia oslobodiť Indiu od dvestoročnej nadvlády Veľkej Británie.

Pýtate sa, ako sa prejavuje skutočná láska vo vzťahu muža a ženy? Rovnako ako v každom inom vzťahu. Mať niekoho rád úprimnou láskou, znamená milovať ho takého aký je. So svojimi dobrými i zlými vlastnosťami. Neobmedzovať ho v jeho názoroch, ani osobnej slobode. Milovať  ho rovnako v čase hojnosti i núdze, v zdraví i chorobe, šťastí i nešťastí, v mladosti i starobe. To je podstata skutočnej lásky.

A ako teda poznáme pravú lásku? Nepotrebujeme k tomu žiadny dôkaz. Náš vnútorný hlas nám to v pravý čas oznámi. Ten krásny, neopísateľný duševný a telesný stav jednoducho začneme vnímať a navždy ostáva uložený v našich srdciach. Láska je dar, je našim najväčším bohatstvom. Posúva spoločnosť k vyšším hodnotám a pochopeniu podstaty života. Vážme a chráňme si ju, lebo život bez jej prítomnosti sa stáva nenaplneným a hodnotovo prázdnym.  

Všetci ľudia na našej krásnej planéte, bez toho, či si to uvedomujú, často až zúfalo hľadajú jedno a to isté. Hľadajú vnútorný pokoj, harmóniu tela i duše, hľadajú lásku. Určite ju ale nenájdeme v hromadení hmotných statkov, spoločenskom postavení, ani telesných pôžitkoch. Lásku, po ktorej všetci túžime, nájdeme jedine vo svojom srdci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?