Pomôžte mi prosím ...!

Autor: Milan Zeman | 11.11.2012 o 17:48 | (upravené 12.9.2014 o 18:05) Karma článku: 6,51 | Prečítané:  489x

Nie, nežiadam o žiadnu materiálnu pomoc ani charitatívnu finančnú zbierku, ale o pomoc pri hľadaní odpovede na otázku: „ Prečo zlo víťazí nad dobrom?“

Pred niekoľkými rokmi sa ma môj dobrý priateľ počas spoločnej prechádzky opýtal: „Čo myslíš, prečo sú ľudia na seba takí zlí? Neviem, ale možno aj preto, že sú nešťastní a majú strach, odpovedal som mu po krátkom zamyslení.

Násilie, zločin, tragédie, politické a spoločenské kauzy nás „oslovujú“ na každom kroku. Médiá sa predháňajú v tom, kto skôr uverejní správu o ozbrojenom konflikte, počte mŕtvych, aktuálnom zločine, dokonca si platia svojich agentov za poskytovanie informácií o „senzačných“ správach. Závisť, chamtivosť, lakomosť a bezohľadnosť sa žiaľ stávajú bežnou súčasťou našich životov. Negativizmus sa v našej spoločnosti šíri ako epidémia. Je už takmer všade, dokonca i v rozprávkach pre najmenšie deti. Negatívne udalosti sa stali našimi hlavnými diskusnými témami a zlo začína na nás pôsobiť ako droga.

STOP, STOP, STOP ... vidíte aj ja som sa nechal strhnúť, a tak radšej prehodím list. „Princezná so zlatou hviezdou na čele“ – rozprávka, ktorú mnohí z nás poznajú už naspamäť, no napriek tomu si ju vždy s radosťou pozrieme každé Vianoce, kedy ju naše televízie vysielajú. Pekný a stále aktuálny príbeh o ľudskosti, vzájomnej tolerancii a láske, kde dobro víťazí nad zlom. „Soľ nad zlato“, „Babička“ od Boženy Němcovej“ a mnoho ďalších rozprávok a hodnotných filmov, kníh, hudby, ktoré nielen deti, ale i dospelých napĺňajú pocitom radosti a viery v dobro a spravodlivosť.

A že sú to „len“ rozprávky? Všetky rozprávky, ktoré boli kedy napísané, sú príbehy zo života ľudí. A keby aj neboli skutočné, dôležité je, aké pocity v nás vyvolávajú. Tie pekné a radostné, ktoré som spomenul, sa podvedome prenášajú do našich každodenných životov. Ľudia, ktorí uprednostňujú pozitívne myslenie a informácie, sa stávajú hodnotovo lepšími a ľudský prístup k životu prenášajú i do svojho okolia.

Nedávno som v televízii videl veľmi poučný dokument o L. N. Tolstom, kde okrem iných zaujímavých informácii bolo povedané, že jeho „Vojna a mier“ je dodnes považovaný za najlepší román, aký bol kedy napísaný. Priznám sa, nečítal som ho, ale zo školy si pamätám, že jeho ústrednou myšlienkou bolo: „Násilie prináša vždy len nové násilie“. Ja k tomu  ešte doplním, že to, o čom hovoríme, o čom píšeme a na čo myslíme tomu dodávame energiu a to do svojich životov priťahujeme. Skúsme preto hľadať to dobré a pekné v našej spoločnosti. Odmenou nám budú nielen príjemné pocity, ale aj viera v krajší a radostnejší svet.

Obraciam sa teda na Vás, milí čitatelia, pomôžte mi prosím s odpoveďou na otázku: „Prečo zlo víťazí nad dobrom?“ a prečo sme podľahli  silnému vplyvu negatívnej energie šíriacej sa prostredníctvom médií a žiaľ, už aj „kultúry“ v našej spoločnosti?  Ja si totiž vôbec neviem vysvetliť, komu tento stav vyhovuje a aký je jeho cieľ.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?