Futbal verzus cyklistika

Autor: Milan Zeman | 6.11.2012 o 18:03 | (upravené 28.11.2014 o 6:32) Karma článku: 12,42 | Prečítané:  539x

Nekonečná téma futbalu neustále diskutovaná a medializovaná ma priviedla k myšlienke vyjadrenia vlastného postrehu, ako nezávislého športového fanúšika. Prekvapuje ma, že až na ojedinelé kladné prípady sa hodnotenie slovenského futbalu  prezentuje takmer v katastrofickej polohe. Informujú nás, že nemáme dostatok kvalitných štadiónov, chýbajú vyhrievané trávniky, bezpečnostné systémy, nie je dostatok finančných prostriedkov pre mládež, kvalifikovaných trénerov a ďalšie nekonečné sťažnosti...

 

Položil som si teda otázku, kvôli komu a čomu sú všetky tie diskusie? Štadióny počas zápasov, až na ojedinelé výnimky, zívajú prázdnotou. Chuligáni, ktorých ešte stále nazývame futbalovými fanúšikmi, ničia zariadenia štadiónov a viažu na seba celé jednotky polície, ktorých účasť počas futbalových zápasov stojí našu spoločnosť nemalé finančné prostriedky. Naši futbaloví reprezentanti sa počas svojich sústredení pohybujú v prostredí najluxusnejších hotelových komplexov, rehabilitačných zariadení a najkvalitnejšej zdravotnej starostlivosti. Na zápasy odlietajú leteckými špeciálmi a o honorároch realizačného tímu ani nehovorím. A k tomu ešte pripravovaná výstavba Národného futbalového štadióna. Je to iste dobrý nápad, len neviem,  kto bude sedieť na jeho tribúnach?

Ja sa teda pýtam, na základe akých kritérií a akým právom futbal požaduje od spoločnosti stále ďalšie a ďalšie finančné prostriedky. Jedna lastovička ešte jar nerobí. (MS v JAR) Trochu skromnosti by našim pánom futbalistom nezaškodilo.

Doporučil by som Slovenskému futbalovému zväzu zorganizovať pre našich futbalistov a funkcionárov exkurziu do niektorej z futbalovo úspešných afrických krajín napríklad Senegalu, Kamerunu či Pobrežia Slonoviny. Potom by sa možno zamysleli a začali si vážiť podmienky, v ktorých pracujú. I keď možno nie sú ideálne, sú dostatočné nato, aby mohli hrať futbal na najvyššej svetovej úrovni.

Ďalší príklad uvediem z domáceho športového prostredia. Každý športový fanúšik iste zaregistroval mená, ako Peter Sagan, Martin a Peter Velitsovci. Bol som pri športovom raste bratov Velitsovcov a verte, nemali žiadny realizačný tím. Otec a strýko Tibor im boli trénermi, mechanikmi, masérmi a často i lekármi. Ich technické zázemie bolo až na symbolické príspevky sponzorov v réžii rodičov. Napriek tomu sa v amatérskych podmienkach  dokázali prepracovať až do najvyššej svetovej cyklistiky.

Samostatnou kapitolou je ešte len 22-ročný Peter Sagan. Chlapec, ktorého žilinský tréner Milan Novosad objavil, roky s ním pracoval a doviedol ho až do absolútnej svetovej cyklistickej špičky. S tridsiatimi šiestimi veľkými víťazstvami vo svojej krátkej profesionálnej kariére korunovanej troma etapovými víťazstvami a ziskom zeleného dresu na Tour de France 2012 sa pevne usadil v absolútnej svetovej špičke. Jeho meno už dnes s úctou vyslovujú také osobnosti svetového športu, ako legendárny Eddy Merckx, Alberto Contador, ale i celý cyklistický svet a ten nie je o moc menší, ako ten futbalový. Chlapec, ktorý slovami trénera Novosada nikdy „nešpekuloval“, sadol na bicykel, ktorý bol nablízku a išiel za svojim víťazstvom. Trénoval a pretekal v podmienkach, ktoré ďaleko zaostávali za štandardom.

A aby som bol spravodlivý, spomeniem aj podmienky tých žalostne málo platených trénerov, ktorí sú často v jednej osobe celým realizačným tímom.  Pracujú takmer 365 dní v roku za odmenu, ktorá je na úrovni minimálnej mzdy. Tí ostatní, ktorí na seba berú zodpovednosť pracujú len pre dobrý pocit z toho, že majú radi cyklistiku a venujú tomuto športu takmer všetok voľný čas. Títo ľudia sa nesťažujú, ale obetavo pracujú v podmienkach, ktoré im spoločnosť vytvorila.

A čo je teda za výnimočnými úspechmi našich mladých cyklistov? Predovšetkým nekonečná túžba po víťazstve bez ohľadu na podmienky, v ktorých trénujú a pretekajú. A to podľa mňa chýba našim futbalistom a funkcionárom. Športové srdce, ktoré je tým hlavným motorom k dosiahnutiu úspechu.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?