reklama

Futbal verzus cyklistika

Nekonečná téma futbalu neustále diskutovaná a medializovaná ma priviedla k myšlienke vyjadrenia vlastného postrehu, ako nezávislého športového fanúšika. Prekvapuje ma, že až na ojedinelé kladné prípady sa hodnotenie slovenského futbalu prezentuje takmer v katastrofickej polohe. Informujú nás, že nemáme dostatok kvalitných štadiónov, chýbajú vyhrievané trávniky, bezpečnostné systémy, nie je dostatok finančných prostriedkov pre mládež, kvalifikovaných trénerov a ďalšie nekonečné sťažnosti...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Položil som si teda otázku, kvôli komu a čomu sú všetky tie diskusie? Štadióny počas zápasov, až na ojedinelé výnimky, zívajú prázdnotou. Chuligáni, ktorých ešte stále nazývame futbalovými fanúšikmi, ničia zariadenia štadiónov a viažu na seba celé jednotky polície, ktorých účasť počas futbalových zápasov stojí našu spoločnosť nemalé finančné prostriedky. Naši futbaloví reprezentanti sa počas svojich sústredení pohybujú v prostredí najluxusnejších hotelových komplexov, rehabilitačných zariadení a najkvalitnejšej zdravotnej starostlivosti. Na zápasy odlietajú leteckými špeciálmi a o honorároch realizačného tímu ani nehovorím. A k tomu ešte pripravovaná výstavba Národného futbalového štadióna. Je to iste dobrý nápad, len neviem, kto bude sedieť na jeho tribúnach?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja sa teda pýtam, na základe akých kritérií a akým právom futbal požaduje od spoločnosti stále ďalšie a ďalšie finančné prostriedky. Jedna lastovička ešte jar nerobí. (MS v JAR) Trochu skromnosti by našim pánom futbalistom nezaškodilo.

Doporučil by som Slovenskému futbalovému zväzu zorganizovať pre našich futbalistov a funkcionárov exkurziu do niektorej z futbalovo úspešných afrických krajín napríklad Senegalu, Kamerunu či Pobrežia Slonoviny. Potom by sa možno zamysleli a začali si vážiť podmienky, v ktorých pracujú. I keď možno nie sú ideálne, sú dostatočné nato, aby mohli hrať futbal na najvyššej svetovej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalší príklad uvediem z domáceho športového prostredia. Každý športový fanúšik iste zaregistroval mená, ako Peter Sagan, Martin a Peter Velitsovci. Bol som pri športovom raste bratov Velitsovcov a verte, nemali žiadny realizačný tím. Otec a strýko Tibor im boli trénermi, mechanikmi, masérmi a často i lekármi. Ich technické zázemie bolo až na symbolické príspevky sponzorov v réžii rodičov. Napriek tomu sa v amatérskych podmienkach dokázali prepracovať až do najvyššej svetovej cyklistiky.

Samostatnou kapitolou je ešte len 22-ročný Peter Sagan. Chlapec, ktorého žilinský tréner Milan Novosad objavil, roky s ním pracoval a doviedol ho až do absolútnej svetovej cyklistickej špičky. S tridsiatimi šiestimi veľkými víťazstvami vo svojej krátkej profesionálnej kariére korunovanej troma etapovými víťazstvami a ziskom zeleného dresu na Tour de France 2012 sa pevne usadil v absolútnej svetovej špičke. Jeho meno už dnes s úctou vyslovujú také osobnosti svetového športu, ako legendárny Eddy Merckx, Alberto Contador, ale i celý cyklistický svet a ten nie je o moc menší, ako ten futbalový. Chlapec, ktorý slovami trénera Novosada nikdy „nešpekuloval“, sadol na bicykel, ktorý bol nablízku a išiel za svojim víťazstvom. Trénoval a pretekal v podmienkach, ktoré ďaleko zaostávali za štandardom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A aby som bol spravodlivý, spomeniem aj podmienky tých žalostne málo platených trénerov, ktorí sú často v jednej osobe celým realizačným tímom. Pracujú takmer 365 dní v roku za odmenu, ktorá je na úrovni minimálnej mzdy. Tí ostatní, ktorí na seba berú zodpovednosť pracujú len pre dobrý pocit z toho, že majú radi cyklistiku a venujú tomuto športu takmer všetok voľný čas. Títo ľudia sa nesťažujú, ale obetavo pracujú v podmienkach, ktoré im spoločnosť vytvorila.

A čo je teda za výnimočnými úspechmi našich mladých cyklistov? Predovšetkým nekonečná túžba po víťazstve bez ohľadu na podmienky, v ktorých trénujú a pretekajú. A to podľa mňa chýba našim futbalistom a funkcionárom. Športové srdce, ktoré je tým hlavným motorom k dosiahnutiu úspechu.

Milan Zeman

Milan Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som presvedčený o tom, že každé stretnutie s človekom, každá životná situácia a každá informácia nás posúva na našej ceste k tomu čo sa má stať. Verím, že nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu