8.apríl - Medzinárodný deň Rómov

Autor: Milan Zeman | 5.11.2012 o 17:58 | (upravené 8.4.2015 o 15:32) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  643x

Zachytil som túto informáciu pri počúvaní rozhlasu v uvedený deň a priznám sa, bol som zvedavý na komentár k tomuto sviatku. Napriek tomu, že naše médiá s obľubou komentujú často aj bezvýznamné udalosti, okrem niekoľkých viet od rómskeho spoluobčana  s vysokoškolským vzdelaním, ktorému dali slovo, som sa nič podstatné nedozvedel. Prekvapilo ma to, nakoľko rómska otázka je v našej spoločnosti veľmi často diskutovaná.

A tak som si položil otázku, kto a akí vlastne sú naši spoluobčania rómskej národnosti? Čo o nich vieme? Sú dobrí a či zlí, hlúpi, alebo múdri, leniví, alebo pracovití?

Otázok veľa a odpovede takmer žiadne.

Negatívne názory a nálady spoločnosti, často hraničiace s rasizmom voči Rómom nadobúdajú stále väčšie rozmery. Politici nás informujú o rôznych riešeniach, ale okrem ich premenovania z Cigánov na Rómov sa nič podstatné nezmenilo.

Myslím, že naše názory a hodnotenia sú príliš jednostranné. Je z nich cítiť neochotu až nezáujem porozumieť a hľadať riešenie. Pozrime sa však na tento spoločenský problém z iného uhlu pohľadu a vráťme sa do nie tak dávnej minulosti.

Zákonom z  roku 1958 bol  stanovený dátum, kedy museli Rómovia, (vtedy Cigáni) pod hrozbou trestu zostať na mieste, kde sa práve nachádzali. Násilím im boli odobraté kone a kolesá od vozov, čím boli donútení ukončiť kočovný spôsob života, ktorým žili po celé stáročia. Život, ktorý ich robil šťastnými a slobodnými. Nedali sme im žiadnu šancu brániť sa. Začali sme ich násilne asimilovať do našej spoločnosti a vnucovať im naše predstavy o spôsobe života. Výsledkom  je dnešná takmer neriešiteľná situácia.

Každý živý organizmus na našej planéte hľadá najjednoduchší a najľahší  spôsob prežitia, a tak ako my, aj Rómovia majú ten svoj.

Je obdivuhodné, s akou ľahkosťou sa dokážu orientovať v nekonečnej spleti zákonov a nariadení nielen slovenských, ale aj tých svetových. Žijú jednoducho, intenzívne a netrápia sa budúcnosťou. Vedia oddeliť podstatné od nepodstatného a je tiež úctyhodné, že aj po toľkých storočiach, ktoré žijú na našom území, len so symbolickou podporou spoločnosti a štátu si zachovali svoj jazyk, kultúru a osobnú slobodu. Žijú životom, ktorý je pre nás absolútne neprijateľný a nepochopiteľný , ale je to ich život.

Kladiem si teda otázku, či je vôbec možné tento stav zmeniť? Obávam sa, že v našej  „syntetickej“ spoločnosti, ktorú sme si vytvorili, a z ktorej Rómovia svojou šikovnosťou profitujú,  nebude jednoduché nájsť riešenie. Bolo by asi naivné myslieť si, že sa vrátia ku kočovnému spôsobu života, kedy neboli príťažou našej spoločnosti.

Problém vidím v podstate nášho spoločensko-ekonomického systému v ktorom žijeme, a  ktorý sa často stáva pre nás nezvládnuteľný aj v iných oblastiach nášho života. Výstižne to povedala redaktorka jednej televízie na margo nedávnej tragédie v jadrovej elektrárni v Japonskej Fukušime, „Ako ľahko si príroda poradila s našimi najmodernejšími technológiami“.

Aj keď mnohí so mnou asi nebudú súhlasiť, som toho názoru, že Rómovia predstavujú prirodzenosť života na našej planéte a my, ktorí ich kritizujeme a odsudzujeme, sme predstaviteľmi sveta, ktorý je s tým ich v ostrom protiklade.

Je to ako vzťah medzi vodou a ohňom. A tak nám asi nezostáva nič iné, ako počkať, či voda oheň uhasí, alebo sa oheň rozhorí a voda ustúpi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?