Človek múdry, inteligentný, vzdelaný

Autor: Milan Zeman | 3.11.2012 o 8:13 | (upravené 2.12.2015 o 18:54) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  2034x

Tri slová pomerne často sa vyskytujúce v slovníku našej bežnej komunikácie. Skúsme sa ale zamyslieť nad ich podstatou. Sú to len synonymá alebo sa za každým z nich skrýva iný význam? ...

 

V slovníku cudzích slov nájdeme obsiahlu definíciu slova inteligencia a každý, kto má potrebu, si ju môže prečítať. 

Využil som príležitosť a položil túto otázku mladej žene, uchádzajúcej sa o zamestnanie v spoločnosti kde som pracoval. Veľmi pohotovo odpovedala: „Inteligencia je  schopnosť človeka v krátkom čase vyhodnotiť prijaté informácie a správne sa rozhodnúť“. V tejto súvislosti stojí za pozornosť, ako môže jedna veta vyslovená v správnom čase a na správnom mieste vystihnúť našu osobnosť, čo sa v tomto konkrétnom prípade aj potvrdilo.

Byť inteligentným je túžbou mnohých z nás, obzvlášť tých, ktorí dosiahli výraznejšie spoločenské postavenie. Inteligencia určite nie je o tom, ktorú z troch vidličiek a nožov treba použiť k jedlu, ktoré pred nás položí čašník v reštaurácii. Ani o tom, akú farbu majú mať topánky na tú, ktorú spoločenskú udalosť. Ja osobne si myslím, že inteligencia sa nedá naučiť, s tou sa jednoducho musíme narodiť a nezáleží na tom, či je to v rodine jednoduchého človeka alebo na kráľovskom dvore.

Múdrosť a vzdelanie sú dve slová na prvý pohľad totožného významu, ale nie vždy tomu tak je. V posledných dvadsiatich rokoch pribudlo na Slovensku veľa nových škôl a vzdelávacích inštitúcií so zameraním, ktoré tu v minulosti neboli. Ak k nim pripočítame internet a možnosť cestovať a spoznávať kultúry iných krajín, musíme uznať, že máme takmer neobmedzené možnosti získať vysoký stupeň vzdelania.  Každá škola nám ponúkne informácie a možnosť pracovať s nimi. Naučí nás čo bolo dobré včera a čo dnes, ale múdrosti nás nenaučí ani tá najlepšia univerzita.

Medzi vzdelanými ľuďmi je aj veľa takých, ktorí majú okrem akademického vzdelania aj vedecké tituly a hodnosti. Vo svojich mozgoch majú uložené množstvo informácií, ale žiaľ nie všetci vedia s nimi pracovať, čím sa ich vedomostná hodnota stáva takmer bezvýznamná. Na druhej strane sú ľudia, často aj bez vyššieho vzdelania, ktorí nadobudnuté vedomosti a postrehy zo „Školy života“ vedia pochopiť v širších súvislostiach a spolu s informáciami zo svojho podvedomia dokážu nielen vyjadrovať konštruktívne názory, ale aj prakticky realizovať v každodennom živote.

Stupeň múdrosti človeka teda nie je daný dosiahnutým vzdelaním, ale jeho schopnosťou hľadať pravdu a vnímať život slobodne a bez predsudkov. Múdri človek dokáže tiež prijať názor, že pravdou môže byť aj to, čomu on sám neverí.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že múdri ľudia majú aj vysokú morálnu hodnotu, inými slovami vyjadrené, sú to dobrí ľudia. Hľadajme preto vo svojom okolí takýchto ľudí, pokúsme sa im rozumieť, učme sa od nich a posúvajme našu spoločnosť k skutočným hodnotám. Pomôžeme tým nielen sebe, ale aj budúcim generáciám.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?