Z opačnej strany pultu

Autor: Milan Zeman | 1.11.2012 o 8:47 | (upravené 1.11.2012 o 8:55) Karma článku: 9,22 | Prečítané:  724x

Pred niekoľkými rokmi som bol na služobnej ceste v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Vo voľnom čase som sprevádzal svojho kolegu pri nakupovaní darčekov pre svojich blízkych v obchodnom dome v centre mesta. ...

Ja som už mal svoje milé povinnosti za sebou, a tak som sa nechal unášať atmosférou v prostredí množstva ľudí a najrozličnejšieho tovaru. Môj kolega starostlivo vybral darčeky a hľadal miesto, kde by mohol tieto zaplatiť. Na naše prekvapenie nás neprenasledoval žiaden SBS - kár a ani sme počas nakupovania žiadneho nevideli. Keď sme nakoniec našli pult s niekoľkými pokladňami, môj kolega s plnými rukami darčekov si to namieril rovno k jednej z nich. Sympatická mladá slečna za pultom sa na neho milo usmiala a zdvorilo ho požiadala, aby sa postavil na koniec radu čakajúcich.

Neskôr pri obede sme porovnávali kvalitu služieb v Nemecku a u nás na Slovensku. Na záver nášho hodnotenia mi môj kolega sebakriticky povedal: „Je pravdou, že ja som tam bol jediný blbec“.

Neviem ako vy, ale ja sa často stretávam s kritikou našich služieb v reštauráciách, kaviarňach, obchodoch, štátnych úradoch i ďalších inštitúciách, ktoré boli vytvorené pre nás občanov.

Od ľudí poskytujúcich služby očakávame, aby boli vždy ochotní, milí a pozitívne naladení. Skúsme sa ich však občas spýtať, ako sú oni spokojní s našim správaním, ako my zákazníci prispievame k pozitívnej atmosfére a k našim očakávaniam. Príbehy  o neúctivom, často arogantnom až vulgárnom správaní sa „zákazníkov“ sú v našej spoločnosti žiaľ bežným javom.

S obľubou pripomíname známe: „Náš zákazník, náš pán“, ale kto chce pánom byť, mal by sa podľa toho aj správať. Pánom nie je ten, kto sa vozí na drahom aute a oblieka sa podľa najnovšej módy, ale ten, kto rešpektuje práva a názory ostatných, ten, kto má v sebe úctu a pokoru k životu.

Tí na druhej strane pultu sú tiež len ľudia so svojimi radosťami a starosťami. Aj oni majú právo vybrať si svoj zlý deň. Iste by im v takých chvíľach dobre padlo z našej strany viac ohľaduplnosti, tolerancie a úcty.

Kvalitu našich služieb netvorí len jedna strana, ale my všetci. Takže ruku na srdce a začnime u seba. Pre začiatok postačí jednoduchý pozdrav, prípadne úsmev a uvidíte, že očakávaná zmena k lepšiemu nenechá na seba dlho čakať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?