Nespokojní lekári.

Autor: Milan Zeman | 28.10.2012 o 19:46 | (upravené 11.3.2015 o 10:52) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  1595x

V jedno nedeľné dopoludnie som v  prostredí nášho bytu trávil svoj voľný čas, a pritom  „jedným uchom“ počúval naladenú rozhlasovú stanicu. Práve prebiehal rozhovor redaktora s  významným slovenským lekárom z  Národného onkologického ústavu v Bratislave. Zbystril som pozornosť, keď pán profesor povedal:

 „V minulosti sme mali k dispozícii 5-6 onkologických liekov a dnes ich máme viac ako 60, napriek tomu nám počet pacientov s onkologickým onemocnením neustále stúpa“. S antibiotikami a ostatnými „liečivami“ to bude asi podobne, nakoľko oficiálne štatistiky nás informujú o neustálom náraste počtu invalidných dôchodcov a celkovo zhoršujúcom sa zdravotnom stave obyvateľstva. A to aj napriek tomu, že finančné prostriedky investované do zdravotníctva z roka na rok rastú a v niektorých mestách  za posledných 20 rokov vzrástol počet ambulancií praktických a odborných lekárov až na trojnásobok. Kde teda končia finančné zdroje, keď nezostáva na zvýšenie platov lekárov a zdravotných sestier ani na obnovu a prevádzku zdravotníckych zariadení?

Zamyslel som sa nad touto skutočnosťou v súvislosti s hrozbou celoslovenského štrajku lekárov za vyššie platy a zlepšenie pracovných podmienok. Nemám kompetenciu súdiť oprávnenosť ich rozhodnutia, ale chcem poukázať na ekonomický princíp, ktorý nás sprevádza v každej oblasti nášho života a ktorého súčasťou je nepochybne aj zdravotníctvo.

Myslím, že by pomohlo  celému systému zdravotníctva a v konečnom dôsledku pacientom, keby sa nespokojní lekári zamysleli nad týmto faktom a prehodnotili smerovanie svojich osobných postojov, ale aj  liečebných postupov. Domnievam sa, že  by sa mali spýtať predstaviteľov farmaceutického priemyslu a obchodu, výrobcov a dodávateľov diagnostických prístrojov a zdravotníckych pomôcok na oprávnenosť často astronomických cien svojich produktov. Na základe akého princípu je napríklad cena elektrického invalidného vozíka na úrovni nového osobného automobilu? Mali by sa spýtať kto a z akých zdrojov platí masívne televízne reklamy na tie „zázračné“ lieky. Tam by možno našli odpoveď na to, kde sa strácajú peniaze, ktoré štát a občania investujú do zdravotníctva.

Taktiež si kladiem otázku, prečo sa nikto z kompetentných nespýtal nespokojných lekárov, aby preukázali výsledky svojej práce rovnako, ako to pri podobnej požiadavke musí urobiť robotník, manažér, ale i vedecký pracovník . Žiaden z nich nie  je platený za to, že pracuje, ale za to, že vytvára konkrétne hodnoty a hodnotou je aj zdravie a život človeka, dokonca tou najvyššou.

Je tragédiou, že zo zdravotníctva sa stal v niektorých jeho oblastiach bezohľadný obchod, často postavený na nešťastí a utrpení ľudí, v ktorom na prvom mieste je finančný zisk a nie zdravie človeka. Že to nie je pravda? A z čoho by potom mali obchodníci s našim zdravím tie obrovské finančné zisky, keby boli ľudia zdraví?

Konštatovanie, že za zlými štatistickými výsledkami v liečbe obyvateľov stojí aj nekvalitná strava, nezdravý životný štýl či nadmerný stres je síce tiež pravdou, ale aj alibizmom tých, ktorí hovoria o preventívnej liečbe.

Neviem, aká veľká je skupina nespokojných  lekárov, ale aj z vlastnej skúsenosti poznám veľa takých, ktorí sa nesťažujú, ale obetavo pracujú bez ohľadu na pracovné podmienky, výšku mzdy a čas, aby pomohli ľuďom žiť plnohodnotným, dôstojným a zdravým životom.

A tak v odpovedi na otázku, v akej polohe je oprávnenosť požiadaviek nespokojných lekárov, by malo byť aj vlastné svedomie a spomienka na Hippokratovu prísahu, ktorá by mala byť mementom pre každého z nich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?