Nespokojní lekári.

Autor: Milan Zeman | 28.10.2012 o 19:46 | (upravené 11.3.2015 o 10:52) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  1597x

V jedno nedeľné dopoludnie som v  prostredí nášho bytu trávil svoj voľný čas, a pritom  „jedným uchom“ počúval naladenú rozhlasovú stanicu. Práve prebiehal rozhovor redaktora s  významným slovenským lekárom z  Národného onkologického ústavu v Bratislave. Zbystril som pozornosť, keď pán profesor povedal:

 „V minulosti sme mali k dispozícii 5-6 onkologických liekov a dnes ich máme viac ako 60, napriek tomu nám počet pacientov s onkologickým onemocnením neustále stúpa“. S antibiotikami a ostatnými „liečivami“ to bude asi podobne, nakoľko oficiálne štatistiky nás informujú o neustálom náraste počtu invalidných dôchodcov a celkovo zhoršujúcom sa zdravotnom stave obyvateľstva. A to aj napriek tomu, že finančné prostriedky investované do zdravotníctva z roka na rok rastú a v niektorých mestách  za posledných 20 rokov vzrástol počet ambulancií praktických a odborných lekárov až na trojnásobok. Kde teda končia finančné zdroje, keď nezostáva na zvýšenie platov lekárov a zdravotných sestier ani na obnovu a prevádzku zdravotníckych zariadení?

Zamyslel som sa nad touto skutočnosťou v súvislosti s hrozbou celoslovenského štrajku lekárov za vyššie platy a zlepšenie pracovných podmienok. Nemám kompetenciu súdiť oprávnenosť ich rozhodnutia, ale chcem poukázať na ekonomický princíp, ktorý nás sprevádza v každej oblasti nášho života a ktorého súčasťou je nepochybne aj zdravotníctvo.

Myslím, že by pomohlo  celému systému zdravotníctva a v konečnom dôsledku pacientom, keby sa nespokojní lekári zamysleli nad týmto faktom a prehodnotili smerovanie svojich osobných postojov, ale aj  liečebných postupov. Domnievam sa, že  by sa mali spýtať predstaviteľov farmaceutického priemyslu a obchodu, výrobcov a dodávateľov diagnostických prístrojov a zdravotníckych pomôcok na oprávnenosť často astronomických cien svojich produktov. Na základe akého princípu je napríklad cena elektrického invalidného vozíka na úrovni nového osobného automobilu? Mali by sa spýtať kto a z akých zdrojov platí masívne televízne reklamy na tie „zázračné“ lieky. Tam by možno našli odpoveď na to, kde sa strácajú peniaze, ktoré štát a občania investujú do zdravotníctva.

Taktiež si kladiem otázku, prečo sa nikto z kompetentných nespýtal nespokojných lekárov, aby preukázali výsledky svojej práce rovnako, ako to pri podobnej požiadavke musí urobiť robotník, manažér, ale i vedecký pracovník . Žiaden z nich nie  je platený za to, že pracuje, ale za to, že vytvára konkrétne hodnoty a hodnotou je aj zdravie a život človeka, dokonca tou najvyššou.

Je tragédiou, že zo zdravotníctva sa stal v niektorých jeho oblastiach bezohľadný obchod, často postavený na nešťastí a utrpení ľudí, v ktorom na prvom mieste je finančný zisk a nie zdravie človeka. Že to nie je pravda? A z čoho by potom mali obchodníci s našim zdravím tie obrovské finančné zisky, keby boli ľudia zdraví?

Konštatovanie, že za zlými štatistickými výsledkami v liečbe obyvateľov stojí aj nekvalitná strava, nezdravý životný štýl či nadmerný stres je síce tiež pravdou, ale aj alibizmom tých, ktorí hovoria o preventívnej liečbe.

Neviem, aká veľká je skupina nespokojných  lekárov, ale aj z vlastnej skúsenosti poznám veľa takých, ktorí sa nesťažujú, ale obetavo pracujú bez ohľadu na pracovné podmienky, výšku mzdy a čas, aby pomohli ľuďom žiť plnohodnotným, dôstojným a zdravým životom.

A tak v odpovedi na otázku, v akej polohe je oprávnenosť požiadaviek nespokojných lekárov, by malo byť aj vlastné svedomie a spomienka na Hippokratovu prísahu, ktorá by mala byť mementom pre každého z nich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?